NASA готується до нової місії
Шлях до Марса — за допомогою ядерної енергії
Джей Ді Венс
На полях саміту G7 у Франції Дональд Трамп запропонував союзникам угоду: вони допоможуть США розмінувати Ормузьку протоку та підтримають його угоду з Іраном, а в обмін він допоможе Україні. «Російська Федерація (РФ) має укласти угоду, бо я тепер зосереджений на Україні, а Іран відсувається на другий план», — оголосив він
Кінець Іранської операції
Сполучені Штати й Іран нарешті уклали угоду про припинення війни в Перській затоці. «Ця угода продовжує нестійке перемир'я, оголошене у квітні ц. р., ще на 60 днів і дозволить знову відкрити Ормузьку протоку, яку Іран фактично блокував із лютого, коли США й Ізраїль атакували Іран. На наступному етапі перемовники розглянуть складні питання, такі як майбутнє ядерної програми Ірану», — пояснила Reuters.
Після прибуття до Франції на саміт «Великої сімки» Дональд Трамп заявив, що угода повністю підписана. «Вона є найважливішим кроком на шляху до вирішення конфлікту, що забрав життя щонайменше 7 тис. людей, головно в Ірані та Лівані, та спричинив хаос на світових енергетичних ринках. Однак багато що щодо угоди залишається невідомим, і незрозуміло, чи відрізняються її положення від квітневого перемир'я», — зауважила інформаційна аґенція.
Своєю чергою, Масуд Пезешкіан, президент Ірану, заявив, що меморандум про взаєморозуміння між США й Іраном є важливим кроком на шляху до припинення бойових дій, але наголосив, що остаточна угода про тривале перемир'я ще не сформувалася.
А Джей Ді Венс, віцепрезидент Сполучених Штатів, розповів CNN, що підписаний меморандум складає лише близько 1,5 сторінки, тож це просто загальний документ. Він також додав, що меморандум містить дуже значний пакет заходів щодо пом’якшення санкцій для Ірану. «Представники США й Ірану заявили, що в результаті відбудеться скасування санкцій, розморожування закордонних активів і створення фонду на відновлення обсягом 300 млрд USD, який фінансуватимуть сусідні держави Перської затоки, на території яких розташовані американські військові бази, й Іран зрештою отримає значні економічні вигоди», — прогнозує Reuters.
Також американські чиновники заявили, що для отримання цих вигод Іран повинен буде задовольнити вимоги Сполучених Штатів щодо відмови від створення ядерної зброї та припинення підтримки терористичних організацій.
Застереження
Проте Чарльз Мур, оглядач британської The Telegraph, вважає, що домовленість між США й Іраном може стати тривожним сигналом для України. Він зазначив, що процес перемовин може й зірватися. Адже Трамп ще 2020 року заявляв, що Іран ніколи не вигравав війн, але ніколи не програвав перемовин. Тепер, вважає автор публікації, президент Сполучених Штатів сам міг стати жертвою цього феномена.
На його думку, теперішній розвиток подій дав Тегерану низку політичних переваг. Зокрема, Іран почали сприймати не лише як державу-спонсорку тероризму, а й як сторону, з якою США ведуть перемовини майже на рівних. Крім того, режим аятол продемонстрував власну стійкість навіть під серйозним тиском.
Окремо оглядач звернув увагу на те, що прагнення американського лідера продемонструвати «швидкий мир» може поширитися й на інші конфлікти. «Через те, що щось, що називають «миром», тимчасово було відновлене, глава Білого жому спробує використати це й для інших ситуацій. І намагатиметься принести подібний «мир» і в Україну. А РФ знатиме, як цим скористатися, — зауважив він. — За Трампа легше бути ворогом Америки, ніж її приятелем. Це особливо гостро відчують Ізраїль та інші партнери Вашинґтона».
Європейські союзники України також занепокоєні тим, що після завершення кризи навколо Ірану господар Овального кабінету може знову зосередити свою увагу на російсько-українській війні та спробувати особисто взяти під контроль мирний процес, відсунувши європейців на другий план і зруйнувавши їхню стратегію максимального тиску на РФ. «Те, що Трамп був зайнятий іншими питаннями, не обов’язково було поганою новиною», — сказав журналістам Politico один із дипломатів Європейського Союзу.
Позитивні новини
На саміті G7 Дональд Трамп зустрівся з Володимиром Зеленським. Перед розмовою він заявив, що після врегулювання ситуації навколо Ірану його увага тепер буде зосереджена на припиненні війни РФ проти України. Відтак уперше за довгий час теперішній глава Білого дому дав сигнал про готовність повернути питання України до числа пріоритетних напрямів зовнішньої політики Вашинґтону після кризи на Близькому Сході. «Українці добре дають собі раду на фронті, — заявив президент США. — Росія — велика країна, з величезними, як ви знаєте, набагато більшими збройними силами, але українці тримаються». Він також додав, що Україна має чудове озброєння, зокрема, завдяки Сполученим Штатам.
На що Марк Карні, прем’єр-міністр Канади, зауважив, що в президента Трампа змінилися позиції щодо війни в Україні. За його словами, йдеться про більш реалістичну оцінку ситуації на полі бою, посилення санкцій проти РФ і можливість надати Україні додаткову оборонну підтримку. Глава канадського уряду додав, що це питання обговорювали достатньо детально.
Водночас США вирішили спрямувати більше 1 млрд USD на гуманітарну допомогу мільйонам людей у світі, зокрема, й українцям. Про це йдеться в офіційній заяві Державного департаменту США. Кошти отримають два підрозділи Організації Об’єднаних Націй (ООН) — Дитячий фонд ЮНІСЕФ і Світова продовольча програма (ВПП).
ЮНІСЕФ отримає більш ніж 218 млн USD, а ВПП — більш ніж 800 млн USD. Ці ґранти стали другим і третім за рахунком глобальними траншами, який американське зовнішньополітичне відомство виділило перевіреним організаціям-виконавцям.
Кошти витратять на підтримку гуманітарних операцій у понад 40 країнах світу. Значний рівень гуманітарних потреб у заяві зафіксували в Ефіопії, М'янмі й Україні. ЮНІСЕФ і ВПП спрямують гроші на продовольство та харчування; охорону здоров'я; захист дітей; логістику; водопостачання та санітарію.
Як відомо, нову модель гуманітарної допомоги Сполучені Штати запровадили ще в грудні 2025 року. Тоді адміністрація президента Трампа підписала меморандум про взаєморозуміння Гуманітарний перезапуск із Управлінням ООН із координації гуманітарних питань. Документ дозволив об'єднати гуманітарну діяльність під керівництвом єдиного місцевого координатора та скоротити бюрократію.
Неґативні новини
Проте Ричард Найтон, начальник штабу оборони Великої Британії, повідомив, що США виводять свої військові сили та засоби з Європи та вимагають від європейських союзників по НАТО терміново знайти собі іншу зброю для закриття власних оборонних прогалин. За його словами, Білий дім звернулася до Сполученого Королівства й інших членів Альянсу з вимогою визначити сили та засоби, які наразі ще не передані у розпорядження НАТО. Вашинґтон прагне, щоб ці ресурси передали для зміцнення потенціалу блоку.
Американський лідер планує різко скоротити обсяг військової допомоги, яку готовий надати для оборони Європи. Зокрема, йдеться про можливе урізання на 30 % кількості стратегічних бомбардувальників, повне виведення американських розвідувальних та ударних безпілотних літальних апаратів, а також зменшення кількості військових кораблів на 50 %. Кількість винищувачів Сполучених Штатів в Європі може знизитися на третину. «У міру того, як політичний курс США остаточно сформується і стане зрозумілішим, це, безперечно, той фактор, який ми повинні враховувати», — зазначив маршал Найтон. Вимоги США та заходи з пошуку європейської зброї міністри оборони країн НАТО зараз обговорюють. Також це питання розглянуть на липневому саміті лідерів Альянсу в Анкарі (Туреччина).
Шлях до Марса — за допомогою ядерної енергії
Українські студенти зможуть отримати п’ять ґрантів
Випробування на витривалість «Мерфі» українець пройшов із рекордом
Алжир помпуватиме газ до ЄС замість РФ
Forbes назвав найуспішніших акторів України