Ядерна парасолька
Обговорюють розширення розгортання атомної зброї в Європі
Окупований Маріуполь
Володимир Зеленський заслухав доповідь Олега Іващенка, начальника Головного управління розвідки Міністерства оборони України, про плани використання росіянами тимчасово окупованих територій (ТОТ) України. На південних українських землях, які зараз перебувають під окупацією, Російська Федерація (РФ) планує фактично такі ж процеси грабунку й деіндустріалізації, які провела на території захопленого раніше Донбасу. «Планують здійснення геологічної розвідки, швидкий видобуток і вивезення цінної сировини зі щонайменше 18 родовищ, а саме: титану, літію, танталу, ніобію, циркону, молібдену та графіту. Окупанти планують і подальші заходи щодо захоплення та вивезення цьогорічного врожаю зерна. Готуємося протидіяти, — заявив президент України. — Обсяги прямих збитків і наслідків гальмування виробничих та експортних процесів у РФ зростають, й особливо неґативний ефект це справляє на стан бюджетів російських реґіонів. Фактичне банкрутство значної частини російських реґіональних бюджетів уже не приховати».
І старе, і мале
Окупанти посилили на ТОТ контроль над банківськими рахунками пенсіонерів. Про це повідомив рух опору «Жовта стрічка». «Відсотки за депозитами тепер впливають не лише на податки, а й на отримання соціальних виплат і субсидій. Якщо дохід за вкладами перевищує 160 тис. RUB, із суми понад ліміт доведеться сплачувати 13 % податку на доходи фізичних осіб. Крім того, відсотки за депозитами враховуватимуть при оцінці фінансової потреби пенсіонерів», — ідеться у повідомленні.
Підпільники зазначили, що навіть за невисокої пенсії додатковий дохід із внесків може стати причиною відмови, зокрема, у реґіональних доплатах і субсидіях. «Фактично російська влада перекладає економічні проблеми на літніх людей: спершу заохочує населення тримати гроші в банках, а потім використовує ці заощадження як привід для скорочення пільг і додаткового податкового тиску», — додали вони.
На ТОТ Луганщини більше 600 учителів змусили пройти спецкурси для навчання школярів військовій справі. Про це повідомив Олексій Харченко, начальник Луганської обласної військової адміністрації. «Вчителів навчають основам національної безпеки, інженерній, вогневій, тактичній підготовці, керуванню дронами», — зазначив він і додав, що саме за цією програмою педагоги мають готувати дітей у навчальних закладах, які контролює терористична організація «Луганська народна республіка».
А в тимчасово окупованому Бердянську більш ніж 200 дітей залучили до пропаґандистської акції на підтримку російських військових на базі дитячого центру «Червона гвоздика». Про це повідомив Центр національного спротиву (ЦНС). «Окупанти продовжують перетворювати дитячі табори на інструмент підтримки власної армії», — йдеться у повідомленні. Під час акції школярі виготовляли так званий сухий душ та інші речі для потреб підрозділів армії РФ, які беруть участь у війні проти України.
Такі заходи окупаційна влада подає як «волонтерство» та «патріотичне виховання». Насправді ж мова про системне втягування українських дітей у забезпечення армії держави-аґресорки. Через дитячі табори окупанти намагаються сформувати у молодого покоління позитивне ставлення до російських військових і війни загалом.
Фактично РФ продовжує реалізовувати на ТОТ політику виховання покоління, яке з дитинства привчають працювати на потреби окупаційної армії — від плетіння маскувальних сіток і виготовлення спорядження до участі у військово-патріотичних рухах.
Маріуполь
У тимчасово захопленому Маріуполі Донецької області загарбники знову взялися визнавати квартири місцевих жителів «безгосподарними», навіть якщо власники вже зареєстрували житло за російським законодавством. За інформацією законної української влади міста, на вулицях повторно розвішують оголошення про це. На проблему звернули увагу навіть проросійські блогери, які посилаються на скарги місцевих мешканців. У міськраді наголосили, що окупаційна влада фактично створила механізм відбирання житла у маріупольців. Люди ризикують втратити квартири через бюрократичні перепони, постійні зміни вимог і неможливість особисто приїхати до окупованого міста. Там також зазначили, що такі процеси відбуваються у Маріуполі не вперше. Окупаційна адміністрація регулярно формує списки «безгосподарного» житла, після чого квартири можуть передавати іншим людям або використовувати для потреб загарбників.
Відтак рашистські окупанти планують відібрати майже 1 тис. квартир у людей, які покинули місто через блокаду й окупацію. «Окупаційна влада ухвалила рішення визнати це житло «компенсаційним», — повідомила міська рада. — Серед адрес цього житла — квартири на проспектах Миру, Будівельників, Металургів, Нахімова, Перемоги й інших».
Згідно з рішенням окупантів, ці квартири визнають «муніципальною власністю» та передадуть до житлового фонду. Попри офіційні заяви про «допомогу», маріупольці звинувачують окупаційну владу в корупції та непрозорих схемах розподілу житла.
У повідомленні нагадали, що наприкінці 2025-го російський диктатор підписав закон, який дозволяє вилучення покинутого житла на ТОТ до 2030 року. «Надалі це майно можуть передавати громадянам РФ, зокрема, військовим, силовикам і чиновникам, що фактично закріплює політику заміщення населення», — підсумували в міській раді.
Своєю чергою, Сили оборони України знищили інфраструктуру Маріупольського порту, відтак окупанти втратили можливість його використовувати. Спільна операція 1-го корпусу Національної гвардії «Азов», Служби безпеки України й інших спецпідрозділів уразила електропідстанції, радіолокаційне обладнання, башту управління, ремонтну інфраструктуру та паливні ємності. Також знищили суховантаж Lady Augusta, що належить до тіньового флоту РФ. Порт був знеструмлений цілком, а логістика російських військ — суттєво ускладнена.
Запоріжжя
Водночас Росгвардія інтенсивно вербує мешканців ТОТ Запоріжжя до ворожого війська. Про це також повідомив ЦНС. «Особливий акцент роблять на набиранні людей до підрозділів безпілотних систем, обіцяючи високі зарплати, пільги та «стабільне майбутнє», — йдеться в повідомленні.
Аби стимулювати потенційних новобранців, окупаційні адміністрації посилюють економічний тиск на населення. Через затримки зарплат і нестачу роботи багато людей опиняються перед вибором: залишитися без засобів для існування або погодитися на службу в російських силових структурах. При тому, що їм обіцяють високі зарплати, соціальні виплати та кар'єру. Про те, що після підписання контракту людей можуть переводити до бойових та штурмових підрозділів, вербувальники воліють не розповідати.
А українська контррозвідка нещодавно викрила і затримала у Запорізькій області аґентку російської військової розвідки (ГРУ). На ворога працювала бухгалтерка місцевого агропідприємства. Вона намірялася надати російським спецслужбам віддалений доступ до камер зовнішнього спостереження, розміщених на фасаді її підприємства за 10 км від передової. «Як з’ясувало слідство, відеопристрої компанії транслювали зображення одного зі автошляхів, який Сили оборони використовують для перевезення вантажів на фронт. У такий спосіб офіцери ГРУ РФ сподівалися в режимі онлайн відстежувати переміщення українських військових і планувати по них комбіновані атаки», — повідомила Служба безпеки України (СБУ).
Крім цього, аґентка обходила місцевість, щоб виявити і передати ворогу геолокації Сил оборони, залучених до боїв на передовій. Під час обшуків у затриманої вилучили засоби зв’язку та чорнові записи з доказами її шпигунської діяльності.
Відтак СБУ провела оперативну комбінацію з документування злочинів зв’язкового фігурантки. Ним виявився її син, який уже тривалий час проживає в одній із країн Європейського Союзу та працює на ГРУ. Саме через нього рашисти завербували жінку і доручили їй знайти способи для коригування ударів по українських військах. Аґентці повідомили про підозру за ч. 2 ст. 28, ч. 2 ст. 111 (державна зрада, вчинена за попередньою змовою групою осіб в умовах воєнного стану) Кримінального кодексу України. Їй загрожує довічне позбавлення волі з конфіскацією майна. Також повідомили про заочну підозру її сину-зв’язковому, який переховується за кордоном.
Обговорюють розширення розгортання атомної зброї в Європі
СКУ оголосив лавреатів премії «30 до 30»
СКУ зібрав у Берні керівників діаспорних організацій
«НЛО» збили ракетою за пів мільйона доларів
Жителі Сибіру просять Сі збудувати їм школу